E-fatura / E-arşiv Geçişiniz Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler (Foriba)

1- KDV Oranları

Pazaryerleri ürünlerinizin KDV bilgisini API üzerinden paylaşmadığından Dopigo’ya çekilen ürünlerinizin KDV oranlarını ilk entegrasyon sonrası mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Siz ürün KDV bilgilerinizi güncellemedikçe sistem şirket ayarlarınıza girdiğiniz KDV bilgisini standart olarak kabul edecektir. Ürünlerinizin KDV bilgisini güncellemek için aşağıdaki metinleri inceleyebilirsiniz.

Ürünlere Farklı KDV Oranları Nasıl Girilir?

Toplu KDV Güncelleme

2- E-fatura – E-arşiv Farkı

e-Fatura, e-fatura uygulamasına dahil firmalar arasında elektronik ortamda fatura gönderilip alınmasını sağlayan fatura türüdür. Bir firmanın e-fatura kesebilmesi için e-fatura uygulamasına geçiş yapmış olması gerekmektedir.

e-Arşiv, e-fatura sistemine dahil olmayan şirketler veya şahıslara elektronik ortamda fatura gönderilmesini sağlayan elektronik fatura türüdür.

Dopigo panelinden fatura oluştururken sistem müşteri bilgilerini GİB sisteminde sorgular ve müşterinin statüsüne göre e-arşiv/e-fatura oluşturur. E-faturalar FT ön ekine sahipken e-arşiv faturalar ise FA ile başlamaktadır.

3- E-fatura Mailleri

  • Kestiğiniz faturanın müşterinize mail yoluyla ulaşması için gerekli ayar aktif olmalıdır.
  • n11.com – Müşteri maillerini paylaşmaktadır.
  • amazon.com.tr – Müşteri maillerini kriptolu paylaşmaktadır. Mailler Dopigo tarafından kriptolu adrese iletilir. Amazon tarafından müşteriye aktarılır.
  • trendyol.com – Müşteri maillerini kriptolu paylaşmaktadır. Bu adreslere iletilen maillerin müşterilere TY tarafından ulaştırılmasında sorun olduğunu tespit ettiğimizden artık e-fatura linkleri TY’a doğrudan iletilmektedir. 
  • ciceksepeti.com – Müşteri maillerini kriptolu paylaşmaktadır. Mailler Dopigo tarafından kriptolu adrese iletilir. Çiçeksepeti tarafından müşteriye aktarılır.
  • Gittigidiyor ve Hepsiburada müşteri mail bilgisini API üzerinden mağazalar ile paylaşamamaktadır. Gittigidiyor ve Hepsiburada için e-fatura kullanıcısı olduğunuzu belirterek müşteri mail bilgisini almak istediğinize dair bir talep açmalısınız.

a) Gittigidiyor talebi için api.destek@gittigidiyor.com mail adresine aşağıdaki metni, mağaza adınızı da ekleyerek gönderiniz.

—————

Merhabalar, firmamız e-fatura mükellefi. Müşteri mail bilgisinin sipariş içerisinde entegratörüm Dopigo ile paylaşılmasını rica ederim

 

Mağaza adı: *Gittigidiyor kullanıcı adınız*

—————

b) Hepsiburada için ise satıcı destek panelinden bir talep açmalısınız.

4- Fatura İptali

 

E-faturalarda iptal işlemi yapılmaz. Faturanın kesildiği firmadan faturanın reddedilmesi talep edilebilir. Eğer firma faturayı çoktan kabul ettiyse firmadan iade fatura kesilmesi talep edilebilir.

 

E-arşiv faturalarda ise iptal için iki alternatif bulunmaktadır.

 

1- Dopigo Paneli

Siparişler başlığı altında bulunan Faturalar sayfasında sil butonuna tıklayarak faturanızı iptal edebilirsiniz.

 

2- Foriba Paneli

Foriba portalınızda ilgili faturayı bulduktan sonra seçerek fatura iptal butonuna tıklamanız yeterlidir.

 

5- Fatura Tasarımı Ayarları

Faturalarınızın üzerinde görüntülenen bilgileri ve cari bilgilerinizi Fit Entegrasyon sayfasından düzenleyebilirsiniz. Bu sayfada entegrasyon bilgilerinin ve etiket bilgilerinizin değiştirilmemesine dikkat ediniz.

 

6- Fatura Üzerindeki Logo ve İmzanın Güncellenmesi

Bu işlem Dopigo panelinden yapabileceğiniz bir işlem değildir. Foriba ticket hesabınıza giriş yaparak logo ve kaşenizin güncellenmesine dair ticket açmalısınız. Ticket hesabı açılmasıyla ilgili detayları 3. Adımda bulabilirsiniz.

Uyarı: Logo ve imza güncellemenizi Foriba panelinde ki ayarlardan kendiniz yapmanız halinde özel fatura şablonunuz bozulacaktır. Fatura ve imza güncellemelerinizi yalnızca ticket üzerinden yapmalısınız.

7- Fatura Raporları

Ay sonlarında muhasebecinizle paylaşmak için fatura raporlarınızı Foriba panelinden alabilirsiniz.

 

Gelen e-fatura, Gönderilen e-fatura ve Gönderilen e-arşiv başlıkları için Gelişmiş Rapor indirerek muhasebeciniz ile paylaşabilirsiniz.

 

8- Pazaryeri Harici Satışlarınız İçin Fatura Kesme

Pazaryeri satışlarınız dışında yaptığınız satışlarda sipariş oluşturup kesmek için iki alternatifiniz bulunmaktadır.

a) Dopigo panelinden manuel sipariş oluşturmak.

Siparişler sayfasında bulunan Sipariş Ekle butonuna tıklayarak yeni bir sipariş oluşturabilirsiniz.

Not: Dopigo panelinden sadece satış faturası kesebilirsiniz. İade, ihracat gibi özel senaryolu faturaları Foriba portalınızdan kesebilirsiniz.

b) Foriba portalınızdan fatura kesmek.

Öncelikle faturanın kesileceği firma/kişi seçilmelidir. Eğer önceden fatura kesilmiş bir cari değilse isim girildikten sonra düzenle butonuna tıklanarak firma bilgileri doldurulmalıdır.

Fatura bilgileri girilip kaydedildikten sonra faturanız sol menüde bulabileceğiniz Taslaklar sekmesine gidecektir. Taslaklara girerek ilgili fatura seçip gönderebilirsiniz.

10- Fatuları Toplu Olarak Çıktı Alma İşlemi

Dopigo’da E-Faturalarınızı topluca oluşturabilirsiniz ancak her fatura PDF olarak oluştuğu için Dopigo panelinden topluca yazdırmak mümkün olmamaktadır.

Ancak alttaki görsellerdeki gibi Foriba panelinden oluşan faturalarınızın topluca çıktılarını alabilirsiniz.